MS SQL Dersleri – 21 INNER JOIN Kullanımı

Bu yazımızda serimizin en önemli konularından biri olan JOIN işlemlerinden, INNER JOIN’i örneklerle inceliyor olacağız.

Öncelikle işlem yapacağımız Musteri ve MusteriTelefonNo tablolarımızın içeriğini görelim.

INNER JOIN iki farklı tabloda bulunan dataları belirli bir kritere göre birleştirmemizi sağlar. Kümeleme üzerinde örneklendirmek istersek.

Kümeleme üzerinde gördüğümüz gibi INNER JOIN ile sadece iki tablo ile ilişkisi olan dataları alabiliriz. Örnek bir sorgu ile sonuçları görelim.

SELECT M.ID,
    M.Adi,
    M.Soyadi,
    M.DogumTarihi,
    M.DogumYeri,
    M.Bakiye,
    T.TelefonNo
FROM Musteri M
  INNER JOIN dbo.MusteriTelefonNo T
    ON M.ID = T.MusteriID

Sorgumuzu incelediğimizde INNER JOIN ile birlikte iki tablo ismimizi yazdık. ON komutu sonrasında iki tablo arasında ki ortak alanlar olan Musteri tablosunda ki ID ve MusteriTelefon tablosunda ki MusteriID alanını eşitledik. Sonuç olarak sadece bu iki alanı eşleşen datalar önümüze geldi. Sorguda tablolardan sonra kullandığımız M ve T harfleri o tablolar için kısaltma işlemidir. Yani bu yazım şeklinden sonra sorgumuzun herhangi bir yerinde bu kısaltmaları kullanarak tablo ile ilgili işlemler yapabiliriz. Tüm join işlemlerimizde WHERE komutunu kullanabiliriz. UPDATE ve DELETE işlemlerinde de SELECT ile kullandığımız gibi join işlemlerini kullanabilirsiniz.

Konuyla ilgili eksik gördüğünüz veya sormak istediğiniz sorular için mail adresimden veya yorumlardan bana ulaşabilirsiniz.

About Author

Share

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir