MS SQL Dersleri – 17 Tarih Fonksiyonları

Bu yazımızda MS SQL üzerinde tarih işlemleri için sıklıkla kullandığımız GETDATE, DATEPART, DATEADD ve DATEDIFF fonksiyonlarını örneklerle inceleyeceğiz.

 • GETDATE fonksiyonu güncel tarih ve saat bilgilerini verir.
 • DATEPART fonksiyonu istenilen alanda ki tarih ve saat bilgisinin istenilen bölümünü alır. Alabileceği başlıca değerler ‘YY’ (yıl), ‘MM’ (ay), ‘DD’ (gün), ‘HH’ (saat), ‘MI’ (dakika), ‘SS’ (Saniye).
 • DATEADD fonksiyonu belirtilen alana istenilen değer kadar ekleme yaparak getirir. Alabileceği başlıca değerler ‘YEAR’ (yıl), ‘MONTH’ (ay), ‘DAY’ (gün), ‘HOUR’ (saat), ‘MINUTE’ (dakika), ‘SECOND’ (saniye).
 • DATEDIFF fonksiyonu belirtilen parametre ölçüsünde iki tarih arasında farkı alır. iyonu belirtilen alana istenilen değer kadar ekleme yaparak getirir. Alabileceği başlıca değerler ‘YEAR’ (yıl), ‘MONTH’ (ay), ‘DAY’ (gün), ‘HOUR’ (saat), ‘MINUTE’ (dakika), ‘SECOND’ (saniye).

Bahsettiğimiz fonksiyonları bir örnek ile inceleyelim.

SELECT GETDATE() AS GuncelTarih,
    DATEPART(YY, GETDATE()) AS GuncelYil,
    DATEADD(MONTH, 1, GETDATE()) AS BugüneBirAyEkleme,
    DATEDIFF(DAY, GETDATE(), DATEADD(MONTH, 3, GETDATE())) AS İkiTarihArasındakiGunSayisi;

Bu yazımızda kısaca tarih fonksiyonlarından bahsetmeye çalıştık. Konuyla ilgili eksik gördüğünüz veya sormak istediğiniz sorular için mail adresimden veya yorumlardan bana ulaşabilirsiniz.

About Author

Share

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir